La Maleta Animalades

El projecte Animalades desenvolupa un conjunt d’activitats educatives que pretén apropar les escoles al territori. Els materials pedagògics dissenyats tenen en compte les espècies troncals com el conill, el senglar i el cabirol presents arreu del territori. Aquestes espècies acompanyaran a l’alumnat a comprendre la seva relació amb el medi, per tal de desenvolupar l’esperit crític i la sensibilitat en relació amb la natura alhora que el seu aprenentatge contribueixi a educar els seus pares i mares.

fa 3 anys

Objectius

  • Incorporar la la fauna local a les escoles per tal d’assolir-ne la seva valorització.
  • Comprendre les relacions entre l'èsser humà i el medi que l'envolta.
  • Disposar de materials pedagògics relacionats amb lel patrimoni natural que puguin ser utilitzats en projectes docents innovadors.
  • Desenvolupar l'esperit crític i la sensibilitat entorn el medi ambient.

Plantejament

La proposta didàctica va destinada a l’alumnat de Cicle Superior d’Educació Primària i Primer Cicle d’Educació Secundària. Els materials s’estructuren en quatre activitats manipulables i de caràcter lúdic que s’emmarquen en un àmbit i en una àrea de coneixement i que permetran aprofundir en una selecció de conceptes, procediments i valors que fomenten la riquesa del patrimoni natural i social del territori.

S’adapten als Objectius de Desenvolupament Sostenible definits per les Nacions Unides el 2015 mitjançant els quals es vol garantir una vida sostenible, pacífica, prospera i equitativa.

Àmbits

  • Desenvolupament rural
  • Espai compartit
  • Fauna
  • Llengua, Cultura i Patrimoni

Documents

  • On puc sol·licitar el préstec de la maleta?

Activitats

  • Activitat 1.	Amb pèls i senyals

    Activitat 1. Amb pèls i senyals

    La descoberta i el coneixement de la nostra fauna és una eina molt important per entendre la problemàtica que pot comportar una superpoblació i facilitar-ne una bona gestió en un futur. Aquesta activitat ens permetrà identificar els principals indicis de la seva presència i conèixer detalls de la seva biologia.

    Àmbits
    • Fauna
    Documents
    • Amb pèls i senyals
  • Activitat 2. Seguint el rastre

    Activitat 2. Seguint el rastre

    La cerca de dades i el contrast de la informació, són factors clau per conèixer quin és l’estat actual de les poblacions de fauna als nostres territoris. Aquesta activitat convida a fer un treball de recerca vers la fauna dels nostres hàbitats i de quina forma implica la seva presència a l’activitat

    Àmbits
    • Espai compartit
    • Fauna
    Documents
    • Seguint el rastre
  • Activitat 3. Un haiku/tanka en un clic!

    Activitat 3. Un haiku/tanka en un clic!

    Les construccions de pedra seca i la llengua són un patrimoni rebut en herència que deixa constància de les estretes relacions que sempre han mantingut la humanitat i el medi natural. Aquesta activitat pretén posar en valor la pedra seca i les paraules vives del territori. Per això es proposa realitzar.

    Àmbits
    • Llengua, Cultura i Patrimoni
    Documents
    • Un haiku-tanka en un clic
  • Activitat 4. La sobirania alimentària

    Activitat 4. La sobirania alimentària

    L’alimentació forma part del nostre dia a dia, sense aquests aliments el nostre organisme no pot funcionar. Aquesta activitat esta dissenyada per prendre consciència del què mengem i d’on provenen els productes de la nostra alimentació. Catalunya és un país amb una gran riquesa del sector primari.

    Àmbits
    • Desenvolupament rural
    • Espai compartit
    Documents
    • La sobirania alimentària